Potřeby a pomůcky pro sokolnictví

Potřeby a pomůcky pro sokolnictví

K sokolnictví jsou potřeba sokolnické pomůcky. Nezbytnou věcí je sokolnická čepička, která dravce zklidňuje a sokolnická rukavice, na které je dravec nošen i krmen. Čepička je ideální například při transportu dravce nebo při návštěvě veterináře - dravec v ní nevidí a klidně sedí. Samozřejmě, že čepička musí být ušita přesně na míru. Sokolnická rukavice slouží především k tomu, aby dravec sokolníka nepoškrábal. (Drápy má dravec jako jehly, když se zatne do holé ruky, dost to bolí...)

Sokolnická rukavice Sokolnická čepička

sokolnick epika sokolnick rukavice

Dále jsou důležitá kvalitní sokolnická poutka. Vyrábí se buď z kvalitní kůže - hovězí, klokaní a nebo jsou silonová. Jsme u Zayferu poměrně konzervativní, proto používáme raději kůži, ale máme u některých dravců i poutka silonová. Kožená poutka mají tu nevýhodu, že jsou mnohem náročnější na údržbu, mohou i prasknout. Musí se častěji promazávat, aby byla kůže patřičně vláčná. Silonová poutka se promazávat nemusí a mají mnohem větší pevnost. Sokolnické pomůcky Sokolnické pomůcky I Další nezbytnou věcí je obratlík a dloužec. Dloužec je kožený nebo silonový řemínek, kterým je dravec uvázán k posedu. Je dlouhý asi 120 centimetrů. Dloužec je spojen pomocí obratlíku s poutky. Obratlík svoji funkcí zabraňuje zamotání poutek. Nezbytností je sokolnický posed - těch je několik druhů. Zjednodušeně se dá říct, že dravci, co sedávají na stromech, mají posed kulatý a dravci, co sedávají na skalách, mají posed placatý. Nejdůležitější věc na posedu je jeho drsný povrch. Pokud by byl povrch hladký, způsobí to dravci dříve či později zdravotní komplikace - utvoří se mu na spodní straně pařátu nebezpečné otlaky.

Sokolnické pomůcky - rolničky + obratlík

sokolnick pomcky rolnikyobratlk

Důležitým pomocníkem sokolníka jsou již od středověku jasně znějící rolničky. Dravec může zapadnout do hustého terénu a dle rolniček víme kde je. Jedna ze základních sokolnických pomůcek je sokolnická brašna, do které sokolník ukládá pro dravce maso a pokud cvičí dravce sokolovité, má tam většinou i sokolnické vábítko. To je maketa holuba, havrana, bažanta apod. Na vábítko (maketu) se uvazuje maso a vábítkem se točí. Dravec by měl atrapu lovit v plné rychlosti. Čím lépe sokolník s atrapou zachází, tím lépe dravec létá. Je důležité, aby sokolník dravce vábitkem nebrzdil. Čím více útoků dravec dělá, tím má lepší fyzickou kondici. Pak tu máme pomůcky, které slouží k dokonalejšímu provozování sokolnictví, jsou ovšem poměrně nákladné. Je to především terénní auto, vysílače, dalekohled a třeba i letadlo - když dravec ulétne, někdy se hledá i letadlem - to už jsou extrémní případy a o těchto psát nebudeme. Neméně důležité ke spokojenému a úspěšnému sokolnictví jsou: zahrada, kde je prostorná voliéra či voliéry, kam se dravec může umístit (např. když onemocní apod.). Když už jsme u možného onemocnění, je žádoucí i zkušený veterinář. Pro správný vývoj dravce je třeba mít s ním kde létat. Ideální je prostor bez elektrických sloupů a k tomu jsou důležití chápaví myslivci, kteří létání s dravcem povolí. V neposlední řadě jsou důležití tolerantní sousedé, kterým nebude vadit občasné pískání dravce. Pokud žijete s partnerem, jeho podpora je taktéž žádoucí. Takřka na závěr je důležité mít možnost získat kvalitní krmivo: myši, křepelky, morčata, králíky a kuřata. Na to všechno je třeba mnoho peněz a hlavně hodně času. Nakonec musíte mít neochvějnou chuť a trpělivost sokolnictví naplno dělat. No, a když to všechno, co je výše napsáno, máte - můžete se stát úspěšným a šťastným sokolníkem. Potom už je vše jen na Vás neboť dravec má obdivuhodnou schopnost učinit Vás šťastným... a proto do toho a odvážně!!!

Potřeby a pomůcky pro sokolnictví

sokolnick pomcky I sokolnick pomcky zkladn vbava sokolnick pomcky