ZAYFERUS - společnost na ochranu dravých ptáků www.zayferus.cz Společnost Zayferus je chráněna registrovanou ochrannou známkou od roku 1992 | Dravci, ukázky, sokolnictví a ptáci.
Zayferus.cz » Gepard

Gepard

 

GEPARD A ČLOVĚK

SYMBIÓZA STARÁ TISÍCE LET

 

LOV JAKO DÁVNÁ POTŘEBA

Sotvaže opočlověk slezl ze stromu a začal používat rukou, přestože mu stačit sbírat jen to, co okolí dalo. Potřeboval maso, jako nejvydatnější zdroj bílkovin. Jenže Matka Příroda ho v tomto směru vybavila hodně nedostatečně. Nemá drápy dravců, tesáky šelem, sílu, rychlost a mrštnost obojích.

Zato má větší mozek. Díky němu se naučil používat různé nástroje – luky, šípy, oštěpy, sítě, pasti.

A také využívat zbraní těch, co je mají.

Velmi záhy si ochočil vlka, s jehož čichem a vytrvalostí se lov stal mnohem účinnějším, našel v něm navíc spolehlivého přítele, kterým je dodnes, přeměněn v psa a jeho četná plemena.

Rychlost křídel, sílu a ostrost drápů ocenil u dravců, zejména sokolovitých.

Rychlost nohou, obratnost běhu a sílu stisku tesáků se naučil používat u šelem kočkovitých.

Mezi nimi je na prvním místě GEPARD.

Lov s gepardem je znám již tisíce roků. První zmínky jsou o loveckých gepardech z dob dávných kultur, až 3 tisíce let před naším letopočtem, jako je starý Egypt, Asýrie, Persie.

Po dobytí Persie toto umění lovu převzali velcí mongolští chánové (Čingischán, Kublajchán atd.). Za jejich vlády a v období křižáckých výprav se dostalo až do Evropy.

Samozřejmě vzniknout mohlo tam, kde tato nádherná šelma žije, to je v oblastech tropických a subtropických.

V zemích západní civilizace je nyní tento způsob lovu poměrně neznámý.

 

GEPARD ŠTÍHLÝ

ACINONYX JUBATUS

ŘÁD: Šelmy (Carnivara) Čeleď: Kočkovití (Felidae)

Tato nádherná štíhlá kočka s elegantní kůží je rozšířena v savanách Afriky na jih od Sahary a ostrůvkovitě i ve střední Asii.

Gepard je znám především rychlostí běhu. Dokáže dosáhnout rychlost až 120 km/hod a patří tak mezi nejrychlejší savce vůbec. Má obdivuhodnou akceleraci – během tří až čtyř vteřin dosáhne rychlosti 95 km/hod, čímž se může pochlubit málokterý automobil. Napomáhají mu v tom jeho dlouhé nohy a mimořádně pružná páteř, která jeho tělo vymršťuje jako ocelová pružina.

Na rozdíl od ostatních kočkovitých šelem nemá gepard zatažitelné drápy. Jeho způsob lovu je rovněž poněkud odlišný. Na kořist nečíhá, ale plíživě se k ní co nejvíce přiblíží, pak vyrazí prudkým sprintem a snaží se ji srazit úderem předních tlap. Přitom ji musí dostihnout během několika vteřin. Pokud se to nepodaří, lov vzdává. Delší dobu by toto tempo nevydržel.

Loví hlavně antilopy, gazely a jiné drobnější rychlé kopytníky.

Oproti jiným kočkám vyniká také tím, jak snadno se dá vycvičit, proto býval používán k lovu. První záznamy o jeho využití pro lov jsou od indických maharádžů, 3. tisíce let před naším letopočtem.

Lovecké gepardy vozily v těch dobách a v těchto místech na lehkých vozících. Jejich vůdce je držel na šňůře upoutané kolem beder a hlavu měl gepard zakrytou čepičkou.

Mongolové a Arabové je naopak měli za sebou na koních na speciálních sedlech.

Prostředí, které potřebuje k životu a rozmnožování, se bohužel tlakem civilizace neustále zmenšuje a zhoršuje a gepardů (a nejen jich, podobně jsou postiženy všechny velké šelmy) ubývá.

vloženo: 04.05.2012 | autor: Jiří Hrotek

Copyright Zayferus.cz - všechna práva vyhrazena. | e-mail:info@zayferus.cz Powered by LTweb Editor
partneři: Cestovní systém, Egypt, PixelEU, Referáty, Taxi Plzeň, Tennis, Vtipy, Weby na míru, Zájezdy, Zvesela