ZAYFERUS - společnost na ochranu dravých ptáků www.zayferus.cz Společnost Zayferus je chráněna registrovanou ochrannou známkou od roku 1992 | Dravci, ukázky, sokolnictví a ptáci.

Káně Harrisova - dravci, Zayferus

(Parabuteo unicinctus)
Káně Harrisova - tento dravec žije v Americe. V zahraničí se v sokolnictví často využívá – podobně jako u nás jestřáb.
Loví králíky, zajíce a bažanty.
Zvláštnost tohoto dravce je v tom, že je schopen lovit až v šestičlenné skupině. Společný lov jim umožňuje chycení rychle běžících králíků, o které se pak všichni podělí. V poslední době se káně Harrisovo používá v sokolnictví i u nás.

Původně jsem tohoto dravce nebral nijak vážně. Dokonce jsem prohlásil, že bych ho nechtěl ani zadarmo. Jednoho dne jsem přijel domů a na zahradě seděl mladý samec. Před sebou měl cedulku s nápisem : ,, ahoj, já jsem Charlie" dostal jsem ho jako dárek od anglického sokolníka. Dárek se neodmítá. Začal jsem ho cvičit a již během několika dní jsem zjistil, že se jedná o výjimečně inteligentního dravce. Je velmi přítulný a dravý. Vydrží poměrně dlouho útočit na kořist. Náš samec váží 75 dkg a ulovil zajíce o váze 3,8 kg. Navíc a to je důležité NENÍ nutné na něj žádné byrokratické povolení. Proto není divu, že je ,,Harris" čím dál častěji využíván v sokolnictví. Omlouvám se tímto všem harriskům a především mému sokolnickému příteli IBM, za pochybné řeči, které jsem ve své nevědomosti o Harrisech vedl.
Káně Harrisovo nemá prostě chybu! Nejlépe situaci vystihla má sokolnická kamarádka, která dlouhodobě cvičí Harrise. Když jsem se ji ptal co jako první její Harris ulovil, odpověděla: ,,První co chytil bylo moje srdce". Tím je řečeno vše... Na našich ukázkách loví zajíce nebo kunu.
autor textu Jiří Hrotek.

vloženo: 27.04.2010 | autor: Jiří Hrotek

Copyright Zayferus.cz - všechna práva vyhrazena. | e-mail:info@zayferus.cz Powered by LTweb Editor
partneři: Cestovní systém, Egypt, PixelEU, Referáty, Taxi Plzeň, Tennis, Vtipy, Weby na míru, Zájezdy, Zvesela