ZAYFERUS - společnost na ochranu dravých ptáků www.zayferus.cz Společnost Zayferus je chráněna registrovanou ochrannou známkou od roku 1992 | Dravci, ukázky, sokolnictví a ptáci.

Výtažek ze zápisu o kontrole ČIŽP

Důkaz, jak se hrabou v nesmyslech: Aby nám dokázali náš zrůdný čin, popsali celkem 4,5 stránky formátu A4. Zkusíme to stručněji.

Vstupem do Unie začali v ČR ze dne na den platit různé novelizované předpisy. Vážně se obáváme, že lidé na úřadech na tuto skutečnost nebyli připraveni. Podle nových předpisů je možný prodej chráněného dravce odchovaného v zajetí pouze s výjimkou ze zákazů z obchodních činností (žlutý papír).

Chovatel dravce - raroha velkého včas hlásil a měl snahu doklady vyřídit. Bylo mu odpovězeno, že se zatím neví, co a jak bude, že nemají příslušné formuláře a že má dravce prodat - později mu bude příslušný papír vystaven. Což se také stalo a na první pohled se nic neděje.

Ovšem ouha! MŽP v Hradci Králové (tam jsme se odvolávali) ve svém "pátrání" zjistilo, že obecně prospěšné společnosti plyne zakoupením dravce prospěch, neboť nákupem dravce navršila svůj majetek. Nechápeme, jak jsme mohli navršit svůj majetek, když jsme přišli o peníze za koupi raroha. Navíc se náš majetek při našem zániku převádí na jinou obecně prospěšnou společnost, či jak vyplývá ze zákona o obecně prospěšných společnostech na stát.

Dále MŽP zjistilo, že raroha potřebujeme pro naše výukové programy. (To je nesmysl) Rarohy velké na výukové programy máme 3. Tento se kupoval speciálně pro kroužení ve velkých výškách. Jeho bratr nám v roce 1999 běžně kroužil ve výšce 1 km a očekávali jsme, že toto mládě bude geneticky podobné. To, že jej náhodně zkontrolovali na ukázce bylo proto, že jsme se vraceli se všemi dravci z týdenního létání domů. V autě zavřeného jsme jej nechtěli nechat zbytečně sedět. Rozhodně náš program nestojí na dnes již běžném rarohovi.

ČIŽP dále uvádí, že jsme měli s koupí vyčkat a nadřadili jsme svůj vlastní zájem nad zájem společenský. V tom spatřují společenskou nebezpečnost! (Tak to je teda blábol) "Odborníkům" uniklo, že dravec, jako sokol nebo raroh, je lovec a vynikající letec. Aby se správně vyvíjel a zdokonaloval v letu, musí od útlého věku volně létat. Rozhodně není dobré, aby čekal půl roku, než si úřady sjednotí postupy registrací. Mám pocit, že nechat dravce zavřeného je porušení minimálně veterinárního zákona a možná i zákona proti týrání zvířat. Hrůzou tedy je, že takový orgán jako je ČIŽP nabádá k porušování zákona (byť nepatřících do jejich působnosti). To bude záležitost našich schopných právníků.

V minulosti jsme již dvě pokuty platili za pozdní přihlášení některých legálně pořízených dravců a za to, že jsme si výjimku vyřídili po zakoupení chráněného jedince. Proti pokutám jsme se neodvolali a zaplatili jsme je. Neměli jsme čas si neustále dopisovat o nesmyslech. Zaplacení pokut byla chyba! Podle znalců byly pokuty neoprávněné a platili jsme je zbytečně. Nejhorší je to, že vám ČIŽP minulé pokuty přičte k horšímu - už jste zkrátka zločinci. Dosáhli teď toho, že budeme minulé pokuty vyžadovat zpět - Zvlášť, když ministr v podobném sporu, jako jsme měli my, rozhodl, že výjimku lze vyřídit dodatečně.

A ještě odchylný postup - úplná fraška! Podle zákona, když nám člověk-laik donese do stanice zraněného běžného dravce (káně, poštolku apod.) již tento zákon porušil. I my, kteří pracujeme jako ochranáři dravců, jsme povinni, pokud se ho dotkneme rukou, jej neprodleně hlásit na příslušný úřad. Taková šaškárna nás vážně nebaví. I toto inspekce u nás řeší a zatím je Česká republika zahlcována odpady z Německa... a nebo přímo členové ČIŽP v klidu pašují orchideje nebo jim při převozu hynou želvy (viz. časopis Reflex. Článek od Jiřího X. Doležala).

Závěr: Nebojte se, pokud u vás ještě nebyli, tak se brzy objeví. I když budete mít svědomí čisté a budete žít v iluzi, že je vše v pořádku, velice rychle budete vtaženi do reality. Přichází jako nejlepší přátelé, souhlasí s vašimi argumenty a uznale pokyvují hlavou. Vy jim všechno povíte podle vašeho nejlepšího svědomí a myslíte si, že je vše v pohodě� Jednoho dne vám začnou chodit obálky s modrým pruhem. Budete si připadat, jako kdybyste někoho zabili. Přitom jste třeba jen pozdě nahlásili vaše vlastní odchovy.

vloženo: 27.04.2010 | autor: Jiří Hrotek

Copyright Zayferus.cz - všechna práva vyhrazena. | e-mail:info@zayferus.cz Powered by LTweb Editor
partneři: Cestovní systém, Egypt, PixelEU, Referáty, Taxi Plzeň, Tennis, Vtipy, Weby na míru, Zájezdy, Zvesela